Sitemize Hoşgeldiniz - Bugün

Şuanda 31 Kategoride 211 İçerik Bulunuyor.

METÂ’ (متاع)

Ana Sayfa » Genel » METÂ’ (متاع)
  1. METÂ’ (متاع)
    Kur’an Terimleri Sözlüğü / Mukatil Bin Süleyman

    Meta’, dört şekilde tefsir edilir:

  2. Meta kelimesi, ulaşılacak/ varılacak son nokta manasında kullanılmıştır; bu anlamıyla Yüce Allah’ın Adem, Havva ve İblis’e hitaben söylediği şu sözde geçmektedir:

Şeytan onların ayaklarını kaydırıp haddi tecavüz ettirdi ve içinde bulundukları (cennetten) onları çıkardı. Bunun üzerine: Bir kısmınız diğerine düşman olarak ininiz, sizin için yeryüzünde barınak ve belli bir zamana dek yaşamak vardır, dedik. (Bakara/36)

(Nebileri, Arab müşriklerine şöyle dedi}: “Belki de o sizin için bir fitne ve bir vakte kadar bir metâ’dır” (ecellerinizin nihayetine ulaşıncaya kadar) (Enbiyâ/111)

  1. Meta’, menfaatler/faydalar anlamına kullanılmıştır; şu âyetlerde olduğu gibi:

Deniz avı ve onu yemek sizin için helâl kılındı ki: hem sizin, hem de seyyarlar için bir meta’ (yani, hem sizin, hem yolcular için birtakım fayda} olsun. (Mâide/96)

Meskun olmayıp da içlerinde sizin için meta’ (sıcak ve soğuğa karşı menfaatler} bulunan evlere (hanlara /konaklama yerlerine) girmenizde bir günah yoktur. (Nûr/29)

Söyleyin şimdi bana, tutuşturmakta olduğunuz ateşi, onun ağacını siz mi yarattınız, yoksa yaratan biz miyiz? Biz onu bir ibret ve çölden gelip geçenlerin istifadesi için yarattık. (Vâkia/71-73)

Sizin ve hayvanlarınız için bir meta’ (yani, fayda/faydalanma} olmak üzere… (Nâziât/33)

  1. Meta’, boşanan kadına verilen mut’a I kendisi ile yararlanılacak herhangi bir mal anlamında kullanılmıştır; şu âyetlerde olduğu gibi:

Boşanan kadınların, ma’rûf üzere bir meta’ hakları vardır (eşi ona imkânına göre mehrin dışında faydalanacak bir şey [mut’a] vermekle yükümlüdür}. Bu, muttakiler üzerine bir borçtur. (Bakara/241)

Güzel bir şekilde metâ’landırın (yani, erkek, boşadığı kadına imkânları ölçüşünce bir mut’a [kendisiyle yararlanacağı bir mal] vermelidir}. Bu, muhsinler üze­ine bir borçtur. (Bakara/236)

  1. Meta lafzıyla, demir, kurşun, kırmızı ve sarı bakır kasdedilmiştir; şu âyette olduğu gibi:

Veya bir meta’ (yani, demir, kurşun ve sarı bakır} elde etmek için… onun gibi bir köpük çıkar. (Ra’d/17)

10 Eylül 2017 tarihinde eklenmiş ve 1.174 views kez okunmuş.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Diğer Yorumlar


Kelimeler Kavramlar