Sitemize Hoşgeldiniz - Bugün

Şuanda 31 Kategoride 211 İçerik Bulunuyor.

EŞ-ŞİRK (الشرك)

Ana Sayfa » Kur'an Terimleri Sözlüğü » EŞ-ŞİRK (الشرك)

3. EŞ-ŞİRK (الشرك)
Kur’an Terimleri Sözlüğü / Mukatil Bin Süleyman

Eş-şirk, üç şekilde açıklanmıştır.

1. Eş-Şirk, başkasını O’na denk tutarak Allah’a eş/ortak koşmak anlamında kullanılır, şu ayetlerde olduğu gibi;

Allah’a ibadet edin, O’na hiçbir şeyi şirk koşmayın. (Nisa /36)

Doğrusu Allah, kendisine şirk koşulmasını (kendisine başkasının denk ve eş tutulmasını) bağışlamaz. (Nisa /48)

Elbette Allah müşriklerden beridir. (Tevbe /3)

2. Eş-Şirk, ibadetten gayri taatte ortak koşmak, manasında kullanılır, şu ayetlerde olduğu gibi;

O ikisine (Adem ve Havva’ya)(1) salih (hilkati düzgün bir çocuk) verince, kendilerine verdiğinde O’na (çocuklarına koydukları isim hususunda –ibadet söz konusu olmaksızın- itaatte İblis’i Allah’a)(2) ortaklar kıldılar. (A’raf /190)

3. Eş-Şirk, amellerde şirk (ortak koşmak), riya anlamında kullanılır, şu ayetlerde olduğu gibi;

Kim Rabbine kavuşmayı ümit ediyorsa, amel işlesin. Salih amel ve Rabbinin ibadetinde bir (yarattıklarından bir kimseyi) şirk koşmasın (ibadetiyle Allah’tan başkasını irade etmesin.) (Kehf /110)

1) Mukatil b. Süleyman’ın tefsirinde de özetle şöyle denilmiştir. Adem, Havva ile evlenince hamileliği ağırlaşınca, şeytan gizlenerek ona geldi ve “Senin karnındaki belki bir hayvandır. Ey Havva, ne dersin? Allah’a dua etsen de onu seninle Adem gibi bir insan olarak yaratsa, ona benim adımı verir misin?” diye sordu. Havva “Evet” cevabını verdi. Sonra İblis onu bırakıp gitti. Havva, Adem’e gelerek “Görmediğim bir varlık karnımdaki yavrunun bir hayvan olduğunu, bu sebeple de ağırlık duyduğumu söyledi. Ben de onun dediği gibi olmasından korktum” dedi. Bundan dolayı Adem ile Havva, Havva’nın karnındakinden başka bir şey düşünemez oldular ve Yüce Allah’a “Eğer bize salih (yaratılışı düzgün ve eksiksiz bir çocuk) verirsen muhakkak ki şükredenlerden oluruz” diye dua ettiler. Havva, yaratılıiı düzgün ve eksiksiz bir çocuk doğurdu. İblis ona geldi –kendisi onu tanımıyordu- ve “Niçin bana verdiğin sözde durarak ona adımı vermiyorsun?” dedi. “Senin adın nedir?” diye sordu. İblis “Abdul-Haris” diyerek ona yalan söyledi. Havva da ona, Abdul-Haris adını verdi, Adem de bu ismi beğendi. Fakat çocuk öldü. İşte Yüce Allah’ın onlara salih (yaratılışı düzgün bir çocuk) verince kendilerine verdiğinde O’na ortaklar koşmaya başladılar sözü bunu anlatmaktadır. Kastedilen de çocuklarına Abdul-Haris adını vermekle İblis’i Allah’a ortak koşmuş olmalarıdır. Bu, ibadette söz konusu olmaksızın sadece itaat hususunda bir şirkti. Rabblerine ibadet konusunda bir şirk değildi.
(Bu ayetin Adem ve eşi ile hiçbir ilgisi yoktur. Adem ile eşinin, Allah’a şirk koştuklarına dair rivayetlerin tümü batıl ve uydurmadır. Bu ayetteki salih evlat için Allah’a dua eden ve dualarına icabet edilen, buna rağmen şirk koşan çift ile –siyak ve sibaktan da anlaşılacağı üzere- genel müşrik  karakteri tasvir edilmektedir. Çeviren)
2)Tercüme asla uygun yapılmıştır. Muhtemelen doğru ibare şöyle olmalıdır. “Kendisine itaat etmek suretiyle İblis’i, Allah’a ortak koştular.” Çeviren

İlgili Terimler : ,
10 Eylül 2017 tarihinde eklenmiş ve 1.243 views kez okunmuş.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Diğer Yorumlar


Kelimeler Kavramlar