Sitemize Hoşgeldiniz - Bugün

Şuanda 31 Kategoride 211 İçerik Bulunuyor.

EL EMR (الأمر)

Ana Sayfa » Kaynak Eserler » E » EL EMR (الأمر)
  1. EL EMR (الأمر)
    Kur’an Terimleri Sözlüğü / Mukatil Bin Süleyman

El Emr, iki manada tefsir edilir.

1. El Emr bi’l ma’rûf ibaresi ile tevhidi emretmek/tevhid ile emretmek, ve’n-nehy ‘ani’l munker ibaresi ile de şirkten nehyetmek kastedilmiştir, şu ayetlerde olduğu gibi;

Siz, insanların iyiliği (tevhidi anlatmak) için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten (şirkten) meneder ve Allah´a inanırsınız. (Al-i İmran /110)

Tevbe edenler, ibadet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû edenler, secde edenler, iyiliği emredip (tevhidi anlatıp) kötülükten (şirkten) alıkoyanlar… (Tevbe /112)

Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği (tevhidi) emret, kötülükten (şirkten) vazgeçirmeye çalış. (Lokman /17)

2.  El Emr bi’l ma’rûf, Nebi’ye (sav) ittiba etmek ve onu tasdik etmek, ve’l munker ise tekzib etmek/yalanlamak manasında kullanılır, şu ayetlerde olduğu gibi;

Ehl-i kitabın hepsi bir değildir. Onların içinde öyle dosdoğru bir cemaat (Muhammed’e imanı emreden) vardır ki, gece saatlerinde Allah’ın âyetlerini okuyarak secdelere kapanırlar. Onlar, Allah´a ve ahiret gününe inanırlar; iyiliği emreder, kötülükten (Muhammed’i inkardan) menederler; hayırlı işlere koşuşurlar. İşte bunlar iyi insanlardandır. (Al-i İmran /113-114)

Mümin erkeklerle mümin kadınlar da birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği (Muhammed’e imanı) emreder, kötülükten (Muhammed’i yalanlamaktan) alıkoyarlar. (Tevbe /71)

 

İlgili Terimler : , ,
10 Eylül 2017 tarihinde eklenmiş ve 955 views kez okunmuş.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Diğer Yorumlar


Kelimeler Kavramlar